10 pravidiel etikety pri tanci

Tanec je sociálna situácia. A práve v tom je často problém! Ako máte požiadať o tanec? Ako prijať? Čo ak neviete tancovať veľmi dobre? Čo robiť, aby tanečný večer bol príjemným spoločenským zážitkom, a nie stresujúcim thrillerom?

Spísali sme pre vás niekoľko jednoduchých všeobecne platných pravidiel, ktoré vám pomôžu zachovať sa v každej situácii na parkete šarmantne a graciózne:

1. Tancujte proti smeru hodinových ručičiek

Plesy, tanečné podujatia, bály – je jedno, kde ste, ak sa tam tancuje na veľkom parkete, páry sú všade okolo vás. Občas to vyzerá chaoticky, ale základné pravidlo je: tancovať proti smeru hodinových ručičiek. Takto viete krásne predísť tým najväčším kolíziám. Aj keď… nie vždy. Ak je vás na parkete viacero, stále sa vám môže podariť zraziť. Čo s tým? Čítajte ďalej…

2. Zrážka! Čo teraz? Úsmev!

Pri tanci sa sem-tam stane, že môžete do niekoho naraziť. Nemusí to byť ani vaša chyba. Jednoducho sa vo vašej dráhe zrazu objaví pár a je to! Nevadí, stáva sa to aj profesionálom. Zlatým pravidlom je v tomto prípade úsmev (ak to bola iba mierna zrážka). Ak to bol trošku väčší náraz, úsmev a slušné ospravedlnenie to celé urovná.

3. Rýchle páry nechajte tancovať po obvode kruhu

O smere tanca sme už písali (proti smeru hodinových ručičiek). V tomto bode vysvetlíme tvar, do akého sa v protismere tancuje – kruh! Každý pár na parkete by sa mal snažiť tancovať v pomyselnom kruhu (alebo elipse) po obvode parketu. Ale niektoré tanečné prvky sú svižnejšie, so zdvojenými krokmi – takže sú páry, ktoré okolo vás prefrnknú, ani sa nenazdáte – aj keď tancujete ten istý tanec! Aby ste sa s týmto živým striebrom nesácali, snažte sa tancovať svoje protismerné kruhy skôr v strede parketu. Ak ste vy ten rýchlejší pár – presuňte sa do vonkajšieho kruhu – zabezpečíte si, že pomalšie tancujúce dvojice vám nebudú prekážať.

4. Muž či žena – nebojte sa vyzvať niekoho do tanca!

Ste v preplnenej sále. V okolí parketu postáva mnoho tancachtivých, ale nejak sa nevedia odhodlať. Urobte ten prvý krok vy. Zabudnite na chvíľku na akékoľvek komplexy. Potešte tanečného partnera – vášmu „Smiem prosiť?“ sa druhá strana určite poteší! Ani nemusíte byť svetoví tanečníci – cení sa tá pozornosť. Niekomu možno zachránite večer.

5. Dnes netancujem! Ďakujem, rada!

Milé dámy, neodmietajte partnerov.  Stáva sa, že niektoré dámy odmietajú partnerov preto, že neveria, že sú dosť dobré tanečníčky. Z toho netreba mať obavy! Budete tancovať tak dobre, ako Váš partner. Tanec nie je o dokonalosti, je o snahe vytvoriť spolu niečo príjemné.
Ak nemáte naozaj vážny dôvod, prečo by ste mali odmietnuť ponuku na tanec, prijmite ju. (Za vážny dôvod považujeme extrémnu únavu, alebo nevoľnosť spojenú s nejakým zdravotným problémom). Na ples ste prišli predsa tancovať. Kto vám pretancuje črievičky, ak nie vy sama?

6. Tancujte s viacerými partnermi!

Chodili ste na tanečný kurz. Tam ste sa naučili tancovať práve s tou vašou jedinou partnerkou (partnerom). Ak vás váš lektor nezvykol premiešať, môže sa stať, že sa toho svojho vyvoleného partnera budete držať zubami-nechtami.  Je to fajn, ak ste napríklad zaľúbení. Ale to nie je pointa tanečného večera. Tanec je ako dobré posedenie s priateľmi. Raz sa zarozprávate s jedným, raz s druhým. Každý tanec je taký maličký rozhovor – iba sa zhovárate neverbálne. Tak nesúkromníčte a doprajte ostatným, nech si vás užijú!
A okrem toho – čím viac tanečných partnerov vyskúšate, tým lepšia škola je to pre vás. Naučíte sa vnímať rozdielne spôsoby vedenia (páni rôzne temperamenty partneriek) a nebudete sa báť tancovať s kýmkoľvek!

7. Partner vždy vedie

Milé dámy, partner vždy v tanci vedie. Vždy – aj keď tancovať veľmi nevie. Nechajte ho viesť a prispôsobte sa jeho tanečným schopnostiam. Prečo? Lebo vyvíja energiu na to, aby celý tanec vytvoril. Vymýšľa za pochodu a dáva svoje dielo vám na posúdenie. Najkrajšie to asi povedal Antonio Banderas v úlohe učiteľa tanca vo filme Take the lead:

Mr. Dulaine: Nie, nie, LaRhette, muž vedie. Úlohou ženy je nasledovať.
LaRhette:
Oh, takže keď ma Rock môže viesť, teraz si bude myslieť, že je šéf?
Mr. Dulaine: 
Ale on nie je. Muž navrhne krok. Na žene je rozhodnúť sa, či prijme jeho návrh tým, že ho bude nasledovať. Nasledovať vyžaduje takú istú silu, ako viesť.
Mr. Dulaine: Takže, Rock, teraz máš príležitosť využiť všetku silu a schopnosti, ktoré máš – nie na to, aby si ju ovládal, ale aby si ju zobral na cestu…ako tá cesta dopadne, je len na vás dvoch.

8. Nesnažte sa byť na parkete učiteľom

Tanečná párty ani ples nie je miestom, kde sa predvádzate tým, že partnerku (partnera) učíte nové kroky. Ani lektori na plesoch neučia. Vychádzajte z toho, čo vaša partnerka (partner) vie. Ak vie iba základy, budete tancovať iba základy. Nenechajte ju (ho) červenať sa, pretože ešte nevie nejakú figúru! Navyše, pri takýchto impromptu „lekciách“ môže dôjsť k úrazu. Zverte sa radšej do rúk tanečnému profesionálovi. Prečo? Naučí vás tancovať naozaj správne – a bez ujmy na zdraví!

9. Odprevaďte partnerku na miesto

Je jedno, či muž vyzval do tanca dámu, alebo ona jeho. Spoločenským pravidlom je, že jeho povinnosťou je po tanci odprevadiť dámu na jej miesto. To aby sa nemusela vo svojich jemných háklivých šatách stratená preplietať tlačenicou v sále. Pánsky sprievod ju môže uchrániť aj od nechceného buchnátu lakťom. Každý muž dostane veľké plus za takúto galantnosť. Akoby aj nie, keď tým ukazuje, že si dámu váži?

10. Dobrá vôňa je základ

Počas tanečného večera ste v kontakte s viacerými partnermi v sále. A každý si k vám čuchne. Tridsaťročný oblek páchnuci guľkami proti moliam nie je to pravé orechové. A ak ste na plese mali večeru, zachránia vás mentolky vo vrecku či v kabelke. Fintou tých, čo sa zvyknú spotiť, je malý cestovný dezodorant (Alebo ste si mysleli, že si dámy na toaletách naozaj iba prepudrovávajú nosy?).

Teraz už viete, ako sa zachovať na tanečnej párty či plese. Nie je to nič ťažké, takže želáme príjemnú zábavu a príjemné čítanie Heaven Dance blogu!