Ako vyzerá PRO/AM tanečná súťaž?

Ak sledujete náš Facebook, tak viete, že v decembri sme boli na PRO/AM súťaži Waltz Darling vo Viedni. Ako sme skončili? Ako vyzerá a ako sa hodnotí PRO/AM súťaž?

PRO/AM tanečná súťaž nie je obvyklá súťaž. Líši sa už tým, že jeden z tanečného páru je vždy profesionálny tanečník, a druhý je vždy študent-amatér, ale hlavne nejdete na ňu poraziť iných, idete vyhrať nad sebou. Ja PRO/AM súťaže obvykle volám prehliadky, lebo ukážete, čo Vám už všetko v tanci ide. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo chodiť na PRO/AM súťaže.

Ako sa PRO/AM súťaží

1. Vyberiete si tance

V tomto sú PRO/AM súťaže vynikajúce. Ak milujete dajme tomu chachu, môžete tancovať tridsaťkrát chachu a nič iné, a nikomu to nebude vadiť! Jediná podmienka je, že každý jeden tanec stojí nejaký ten peniaz, ktorý určí organizátor. Veľmi obľúbené (a výhodné) je prihlásiť sa na All you can dance, kde zaplatíte paušálny poplatok a možete tancovať, koľko len chcete.

Cesta na súťaž. Michal a Kori pred dňom plným tancovania a Lucia v úlohe fotografa a organizačného tímu
Selfie cestou na súťaž. Vpredu Michal a Kori, vzadu Lucia v úlohe fotografa a organizačného tímu

2. Vyberiete si kategórie

Okrem viacerých vekových kategórií (A, B, C, D) sú na PRO/AM súťaži kategórie podľa vašej úrovne (bronz, silver a gold), a kategórie podľa typov tanca – international, American smooth, American Rhythm… Aby toho nebolo málo, existujú ešte kategórie pre nováčikov a pre skúsenejších. Ale vekové a skúsenostné kategórie nie sú až také dôležité. Vždy je dobré mať okolo seba aj ľudí mladších či starších.

Organizátori všetky tieto informácie premenia na tanečné kolá (heaty), a tanečný lektor aj študent potom dostanú takýto podrobný rozpis:

Rozpis tancov na PRO/AM súťaži
Rozpis tancov na PRO/AM súťaži

Keďže tanečný lektor ide na súťaž obvykle s viacerými študentami naraz, jeho rozpis môže byť celkom veľký. Môj viedenský mal štyri strany. Tancoval som dohromady 110 kôl. Študenti môžu tancovať s viacerými lektormi, takže je z toho nakoniec menšie logistické veľdielo. Ale verte mi, poriadna zábava!

Na parkete s Heike
Na parkete s Heike

Ako sa PRO/AM hodnotí

Ako som spomínal, študent môže tancovať s viacerými lektormi a vo viacerých kategóriách, a v takom počte, koľko len vládze. Ako ho potom porota vie hodnotiť? Takto:

1. Hodnotí sa vždy amatér aj pár ako celok.

2. Zodpovednosť za celkový dojem páru majú, samozrejme, obaja (PRO aj AM).

3. PRO prezentuje svoju prácu prostredníctvom AM (inými slovami, ako vám to ide je moja vizitka)

4. Pár sa hodnotí vždy v rámci daného kola a potom v rámci daného tanca.

5. Porota párom udeľuje bodové skóre (1.miesto 100-90, 2.miesto 89 – 80, 3.miesto 79-70) párom, ktoré boli v danom kole na parkete.

6. Porota okrem bodového hodnotenia môže ohodnotiť amatéra aj slovne. (To platí pri spôsobe súťaženia Scholarship. Vysvetlím nižšie.)

Aby to bolo jasnejšie, dám vám príklad. Moja AM študentka si vyberie obľúbené tance a ja jej pomôžem s kategóriami. Tancujeme napríklad 4x waltz, 8x tango, 6x valčík a 4x chachu. V každom kole nám porota udelí body. Ak sú na parkete v danom kole povedzme štyri páry, výsledok kola môže byť takýto: dve prvé miesta a dve druhé.

Potom nás porota ohodnotí podľa tancov. Moja študentka so mnou tancuje waltz v 4 kolách. Skončíme, dajme tomu, na 1., 1. ,2. a 1. mieste (skóre za jednotlivé tance je napríklad: 94, 93, 88, 93 bodov). Nakoniec z toho porota urobí priemer, čo znamená, že celkovo za Waltz vo svojej vekovej a úrovňovej kategórii nášmu páru porota udelí za waltz 1. miesto. (94+93+88+93=368/4=92).

A potom to už len zopakujú pre tango, valčík a chachu. Jednoduché, však?

Michal a Elena, viedenský valčík
Sami na parkete: Michal a Elena, viedenský valčík

Pri systéme Scholarship sa tancujú v po sebe nasledujúcich kolách buď 3 tance, alebo 5. Scholarship sa viac podobá na klasické tanečné súťaže. Je výborný pre študentov, ktorí chcú vedieť zatancovať všeličo. Tancujete vždy rozdielne tance (napr. international STT: W, T, VW, SF, Q, international LAT: Cha, R, S, Pd, J, american rhythm: Cha, R, Sw, M, Bo, american smooth: W, T, VW, F, Pb.). Pri týchto tancoch si porota píše viac, než len bodové skóre. Slovne ohodnotí každého amatéra, takže na konci dostanete výbornú, detailnú spätnú väzbu, čo vám ide dobre a na čom ešte viete popracovať.

Ak chcete, aby sa porota venovala iba vám, a chcete ukázať niečo špeciálne, čo ste si s lektorom nacvičili, na to je kategória Showcase. Svoj tanec predvediete porotcom na vlastnú hudbu, a parket máte samozrejme celý pre seba.

Nuž, a ako teda dopadla naša PRO/AM súťaž vo Viedni?

Doslova na jednotku!

Korina Krchniaková – waltz 4x, 1. miesto, tango 4x 1. miesto

Heike Heister – waltz 4x, 1. miesto

Elena Volpi – waltz, valčík a quickstep 4x, vždy 1. miesto

IMG_2933.jpg
Parkhotel Schönbrunn

Zo srdca gratulujem a teším sa na ďalšie competition and showcase! To bude v máji, keď sa chystáme na súťaž River Dance Showcase, ktorá bude v Bratislave v hoteli Kempinski! Príďte sa na nás pozrieť, obecenstvo je na PRO/AM súťažiach vítané!

Michal

IMG_2474
Po súťaži: odovzdávanie diplomov na večernom galaprograme