PRO/AM

Tanec vás láka, ale nemáte partnera? Chcete si vedieť zatancovať na plese? Chcete vedieť jeden konkrétny tanec? Možno milujete latinskoamerické tance a chcete sa v nich zdokonaliť. Na to všetko je Pro/Am! 

Heaven Dance Studio ako prvá tanečná škola na Slovensku ponúka tanečné vzdelávanie štýlom PRO/AM.

Čo je PRO/AM

Strictly Come Dancing

Pro/Am je skrátená forma slovného spojenia profesionál/amatér. Je to spolupráca profíka a laika, ktorú nájdete nielen v tanci, ale aj v mnohých iných oblastiach: vo vede (astronómia), v umení (hudobná spolupráca), či v športe (golf, basketbal).

Je to populárny koncept, a niet sa čo diviť. Profesionál, ktorý sa svojmu odboru venuje roky, vie všetky finty, a rád sa o ne podelí. Takto sa učíte rýchlo, a ani sa nenazdáte, a amatérska činnosť sa stane profesionálnou. Pro/Am zotiera rozdiel medzi profesionálom a amatérom. Je to spájanie, priblíženie. Potom sa hovorí o „amatérskom profesionalizme“ alebo o semi-profesionalizme.

PRO/AM v tanci

Výučba tanca štýlom Pro/Am existuje už takmer 100 rokov. Prvé štúdio zamerané na Pro/Am bolo Fred Astaire Dance Studio v New Yorku. Pro/Am tanec sa rozšíril po celej severnej Amerike, a dnes sa aj prostredníctvom tanečných TV show Let’s Dance(SVK), Dancing with the Stars (USA) či Strictly Come Dancing (UK) Pro/Am dostáva k nám do Európy.

Kto je profesionál?
Dancing with the Stars: At Sea 24

Profesionál je tanečný pedagóg, ktorý má tanečné vzdelanie alebo široké skúsenosti týkajúce sa výučby tanca, má dlhoročnú tanečnú prax a tanec je jeho povolanie – teda za výučbu tanca, prezentácie tanca (ukážky) a účasť na súťažiach dostáva finančnú odmenu, alebo plat.

Kto je amatér

Výraz „amatér“ nepoužívam dehonestujúco ani zosmiešňujúco. V tanečnej terminológii je amatér človek, ktorý má malé alebo nemá žiadne tanečné skúsenosti, ale má záujem tanečne sa vzdelávať. Je to široká verejnosť, ktokoľvek, muži aj ženy od veku 5 do 100+ rokov, pre ktorých je tanec výzvou, cieľom, relaxom, naplnením, uvoľnením, radosťou, láskou, šťastím.

Ako sa tancuje PRO/AM

Profesionál (tanečný inštruktor, inštruktorka) a amatér vytvoria tanečný pár (muž PRO/ žena AM, alebo žena PRO/ muž AM). Inštruktor potom v rámci tejto párovej individuálnej výučby amatéra tanečne vzdeláva.

Amatér sa so svojím tanečným inštruktorom dopredu dohodne, čo by chcel dosiahnuť, alebo na čo sa chce zamerať, a tanečný lektor podľa toho nastaví jeho program tanečnej výuky.

Okrem hodín aj súťaže

Už samotné tanečné hodiny mnohým prinášajú radosť a nové schopnosti, ale to samozrejme nie je všetko, čo Pro/Am pár môže robiť. Môže absolvovať vystúpenia a súťaže špeciálne určené pre PRO/AM tanečné páry (konajú sa už aj celkom neďaleko (V Taliansku, v Poľsku, v Rakúsku). V konečnom dôsledku sa profil PRO/AM páru zmazáva, pretože aj amatér sa môže dostať na tanečnú úroveň svojho tanečného inštruktora.

Strictly Come Dancing

Prednosti PRO/AM ako ich vidia študenti:

„Na skupinovom tréningu som sa naučila jednu pätinu toho, čo ma na jednej individuálnej lekcii naučil môj profesionálny tanečný inštruktor. Tancujem už 5 rokov, mám stále toho istého tanečného inštruktora, chodíme na súťaže a vystupujeme spolu na mnohých profesionálnych akciách.“ 

„Rozhodne idem radšej na individuálnu hodinu tanca s mojím tanečným inštruktorom ako do fitka si zacvičit.“

„Teším sa, keď sa na hodinu tanca môžem esteticky pripraviť. Ten zážitok je úplne iný ako by som mala ísť na aerobik v teplákoch. Hlavne, ja milujem hudbu a môj tanečný inštruktor ma už 2 roky profesionálne vedie, ako sa mám na parkete hýbať na moje obľúbené skladby.“

Ako sa vyučuje PRO/AM

legs

Medzinárodná tanečná federácia (IDF) a Medzinárodná spoločnosť učiteľov tanca (ISTD) vytvorili systém výučby PRO/AM: 

1. Súkromné lekcie (private lessons)

„Individuálne lekcie Vám pomôžu dosiahnuť Vaše ciele v tancovaní tým, že sa zameriame na špeciálnu a osobnú výučbu presne tam, kde Váš tanec potrebuje najväčšiu pozornosť. Váš inštruktor môže pracovať najmä na oblastiach tanca, ktoré všeobecne nie sú získané na skupinových lekciách a ktoré Vám pomôžu vyniknúť rýchlejším tempom. Váš inštruktor bude tiež zodpovedný za plánovanie Vášho tanečného programu a vedenie presných záznamov o všetkom, čo sa naučíte.“

2. Skupinové lekcie (group lessons)

„Skupinové lekcie sú tiež veľmi dôležitou časťou Vašej tanečnej výučby a sú nádherným spojením s Vašimi individuálnymi lekciami. Skupinová výučba je navrhnutá tak, aby ste sa naučili rozličné vzory, variácie, štýly a techniky, pričom máte možnosť trénovať s ostatnými, ktorí sa tiež učia v rovnakom prostredí. Váš inštruktor Vám pomôže vybrať skupinové lekcie, ktoré budú najlepšie pre Váš tanečný rast.“

3. Párty

„Párty sú ďalšou formou výučby. Prísť si zatancovať na párty Vám dá šancu precvičiť si to, čo ste sa naučili s ostatnými študentami alebo s inštruktorom priamo v prostredí párty alebo tanečného podniku. Párty ponúkajú zábavu a relax, a pomôžu Vám získať istotu v tancovaní v spoločnosti.“

Ďalšími obľúbenými formami tanečnej výučby sú Tanečné ukážky (Dance showcase), Tanečné súťaže (Dance competitions), Detské tanečné programy (Children program) a Svadobné tanečné programy (Wedding program).

Kroky a prvky v jednotlivých tancoch sa naučíte tancovať podľa medailového systému ISTD. Začína sa bronzom a pokračuje sa až k zlatu. Takto, kdekoľvek na svete prídete do Pro/Am štúdia, môžete povedať „Viem tancovať waltz full bronz“, a váš lektor bude vedieť, ktoré prvky ovládate.

ISTD MEDAILOVÝ SYSTÉM

  • Bronz
  • Silver
  • Gold

Chcete o PRO/AM tanci vedieť viac? Podrobnejšie informácie Vám veľmi rád poskytnem osobne, alebo na t.č. +421 905 881 518.