3 dôvody, prečo je tanec najlepší šport

Tanec je jedinečný šport. Je to liek, výborná a účinná terapia pre telo i dušu, a relax vhodný pre všetky vekové kategórie. Ale prečo? Čo také dáva tanec, čo vám iné športy nedajú?

Počas mojej dvadsaťročnej praxe lektora tanca v USA aj na Slovensku som prišiel na tri základné fenomény, ktoré žiadny iný šport súbežne neposkytuje:

1. Vek vás nezastaví

Tancovať môže každý, aj keď má 80 rokov. Neveríte?
Keď som v Spojených štátoch v tanečnom štúdiu mal dostať prvú klientku, majiteľ štúdia mi povedal len toto: ,,Príde za tebou moja dlhoročná študentka, ktorá miluje tanec.” Ako som sa podivil, keď sa mi na hodine objavila osemdesiatdvaročná pani!
A tancovala pomaly lepšie, ako ja.

2. Váha vám neprekáža

Druhý fenomén, s ktorým som sa stretol je, že tancovať môžu aj ľudia s nadváhou. Mnoho z nich sa túži hýbať, ale klasické športy nadmerne zaťažujú kĺby. Pre niektorých je tanec dokonca jediný možný spôsob pohybu.
Mám jednu klientku, je to 120-kilová mladá dievčina. Behať nemôže a do fitness centra nepôjde. Ale tanec jej úplne sadol. Nič ju nebolí a pri tanci vyzerá nádherne. Keď sa chce hýbať, hneď mi volá, kedy si môže prísť zatancovať.
EDIT: Po pol roku tréningov (trikrát týždenne) z nej 30 kíl ubudlo. Je to obrovský úspech. (Aj keď ona s úsmevom tvrdí, že je to len vedľajší efekt, lebo tancuje pre radosť.)

3. Vzťahy

Nakoniec spomeniem ešte jeden fenomén – tanec upravuje vzťahy. Tým, že v páre muž vedie a žena nasleduje, častokrát sa tento model prenesie z hodiny tanca aj do života. Ak sa v partnerskom vzťahu vyskytne problém, kde je muž viac submisívny a žena dominantnejšia, práve v tanci môže dôjsť k harmonizácii. Muž si bude vedomý svojej mužnosti a žena si bude užívať svoju ženskosť. Skúsenosti hovoria v prospech tanca. 

Doprajte si radosť. Doprajte si úžasný liek v podobe tanca. Tancujte!

Originál článku nájdete na:
http://spravnyden.sk/blog/tancujte/